نخستین جشنواره عکس شکوه جمعه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
پایان ارسال آثار
اطلاعیه شماره 6 دبیرخانه نخستین جشنوراه ملی عکس شکوه جمعه
به اطلاع می رساند: پیشتر اعلام شده بود که برگزاری اختتامیه جشنواره ؛ به دلیل شیوع و گسترش ویروس کرونا به زمان دیگری موکول شده است. نظر به اینکه شرایط همچنان بحرانی و امکان اجتماع وحضور برگزیدگان جهت شرکت در مراسم رسمی اختتامیه – درشهر تهران – فراهم نیست ولذا دبیرخانه جشنواره تصمیم گرفت هدایای حائزین رتبه شامل: لوح، تندیس و جوایز برگزیدگان هر استان را به  دفاتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دراستان ها ارسال کند تا از این طریق طی مراسمی نفرات برگزیده معرفی و جوایز و هدایا تقدیم گردد.

بیانیه هیئت محترم داوری به شرح زیر صادر گردیده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

هو الجمیل
نماز جمعه ، جایگاه رفیع و والایی است که طبق فرمان الهی، به صورت یکپارچه در شهرها برگزار می ­شود ، تا تجلی­گاه یک ­رنگی مردم و نمایش­ گر همدلی و هم ­آوایی اقشار گوناگون در شعار و شعوری روحانی و معنوی باشد. این جلوه رفیع و باشکوه ، آحاد مردم را در یک صف و در یک جایگاه قرار می­ دهد تا تمام تفاوت­های صنفی و سنی و قومی رنگ ببازد و تنها رنگ تقوی و بندگی جلوه­ گر شود.
جلوه ­های بصری این آیین پرعظمت ، که این چنین منحصر به فرد و بی ­بدیل جلوه ­نمایی می­ کند، برخاسته از ذات این مراسم سیاسی­ عبادی است که اقشار مختلف جامعه ، تمامی تعلقات دنیوی و امتیازات اجتماعی و اقتصادی را رها کرده ، یکدل و یک آهنگ، دوشادوش هم زانو می زنند تا به نفحات الهی گوش جان بسپارند و هم­ آوا و همدل ، تمرین بندگی کنند. این گونه است که همه اختلاف­ها و امتیازها رنگ می ­بازد  و جمیع جماعت ، در جمعه یکی می­ شود.
اینک ، در اولین گام و نخستین جشنواره ملی عکس شکوه جمعه، ضمن سپاس و قدر دانی از نگاه خردمندانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در  جهت برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر این جشنواره، و با تشکر از تمامی هنـرمندان عکاس و شرکت کنندگان ارجمند در این رویـداد فـرهنگی و هنـری ، موارد زیر از سوی هیئت داوران ، برای ارتقای جایگاه فرهنگ، هنر و هنرمند موثر در جامعه،  اعلام می گردد:

  • اطلاع رسانی دقیق و گسترده به همراه هماهنگی لازم برای تسهیل عکاسی از مراسم نماز جمعه می تواند موجب افزایش تولید آثار در این زمینه و در نهایت موجب ارتقاء کیفی و کمی آثار رسیده به جشنواره گردد .
  • توجه جدی هنرمندان عکاس به آیین نماز جمعه و همچنین به موضوعات پیرامونی نماز جمعه و برکات این آیین پر دامنه می تواند موجب ارائه­ ی زوایای جدید از این مراسم اجتماعی، سیاسی و عبادی شود .
  • ساختارفنی وهنری در مجموعه عکس نیازمند توجه جدی از سوی علاقمندان این شیوه از تولید و ارائه­ ی آثار است، تا ضمن جلب توجه گروه داوری و رعایت استانداردهای تعریف شده در مجموعه عکس، بتواند در تولید آثار و بیان کامل دغدغه های هنری و ثبت هنرمندانه ­ی موضوعات مرتبط با نماز جمعه توفیق یافته و گویای ذهنیات هنرمند باشد .
  • استمرار فعالیت های فرهنگی از نیازهای امروز جامعه می­ باشد و امید است با پشتیبانی از این گونه فعالیت­ها، در سنوات آتی شاهد اثرات این رفتار در تولید آثار و گسترش توجه علاقمندان به این گونه فعالیت­ها باشیم .

با آرزوی توفیق روز افزون برای هنرمندان دغدغه مند عرصه­ های اجتماعی، سیاسی و عبادی و آرزوی موفقیت برای شورای سیاستگذاری نماز جمعه و دست اندرکاران فعالیت­های فرهنگی هیئت داوران پس از بررسی آثار رسیده به دبیرخانه نخستین جشنواره ملی عکس شکوه جمعه ؛ حائزین رتبه و برگزیدگان را به شرح زیر اعلام می نماید :

1-بخش تک عکس :
 نفر اول: سرکار خانم مینا نوعی نوشهر
نفر دوم: جناب آقای علی حامد حق دوست
نفر سوم: جناب آقای احسان جزینی
همچنین هیئت داوران دراین بخش ؛ از سرکار خانم مهناز نوریان و جناب آقای صادق ذباح تقدیر بعمل می آورد.

2- بخش مجموعه عکس
هیئت داوران در این بخش هیچ مجموعه ای را حائز رتبه تشخیص نداد و لذا دو مجموعه را به عنوان  مجموعه ی برگزیده  هم سطح معرفی می کند:
جناب آقای امیر عنایتی و سرکار خانم سیده فاطمه هاشمی

3- بخش ویژه
نفر اول: جناب آقای محمد حسین جمال زاده
نفر دوم: جناب آقای امیر علی جوادیان
نفر سوم: جناب آقای غلامحسین محبی

هیأت داوران نخستین جشنواره ملی عکس شکوه جمعه : سیدعبّاس میـرهاشمی ، فـرهاد سلیمانی ، حسن قائـدی، مجتبی کوچکی وحسن محمودی.
دبیر نخستین جشنواره ملی عکس شکوه جمعه : ابراهیم سلیمانی

 


نخستین جشنواره عکس شکوه جمعه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه