نخستین جشنواره عکس شکوه جمعه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
پایان ارسال آثار
حجت الاسلام والمسلمین حسن محمودی در‌گفتگوی اختصاصی با دبیرخانه نخستین جشنواره عکس "شکوه جمعه ": به نظر من موضوع این جشنواره از چند جهت قابل توجه است: یکی این که نماز جمعه دارای اهمیت ویژه ایست و باید با شکوه برگزار شود. لذا گفته شده در هر شهر فقط باید در یک جا برگزار شود تا تمام اهالی شهر در یک جا و در یک مصلی گرد هم آیند. دیگر این که این آیین هم جنبه عبادی دارد، هم جنبه سیاسی. تجلیگاه اتحاد دیانت و سیاست است. درعین حالی که عبادت و خودسازی است، جلوه های بصری و دیدنی دارد. نکته سوم اینکه در هر ظهر جمعه، در نهصد نقطه کشور برگزار می شود. در میان ملیت ها، اقوام و مذاهب مختلف. از کلانشهرها گرفته تا شهرهای کوچک و گمنام. چهارم این که تجلیگاه اجتماع اقشار مختلف و با سنین مختلف است. پنجم این که به فراخور اهمیت و جایگاه ویژه آن، مصلاهای باشکوه و زیبایی در سراسر کشور شکل گرفته که در همه این مصلاها اضافه بر جایگاه وسیع برای نمازگزاران، بنا به ضرورت، جایگاه ویژه ای نیز برای تریبون و خطبه امام جمعه تدارک شده است. در طراحی این مصلاها و تریبون ها، هرجا سلیقه و طرحی متفاوت به کار رفته که خود به تنهایی می تواند سوژه ای برای پروژه عکاسی باشد .
ایشان در اهمیت برگزاری این جشنواره تاکید کردند :
این اقدام خجسته ای است که همزمان با چهلمین سال اقامه این فریضه عبادی سیاسی، جشنواره عکس برگزار می شود. من تعجب می کنم با وجود این زمینه گسترده و پرسوژه، چرا تا کنون چنین اقدام فرخنده ای صورت نگرفته است؟ جلوه های بصری این مراسم باشکوه، بسیار متنوع و غنی است: شکوه صفوف مردان و زنان نماز گزار، حضور ائمه جمعه در جایگاه تریبون و یا در محراب نماز جمعه، جلوه های ابراز احساسات شرکت کنندگان، تنوع سنین شرکت کنندگان، قومیت ها، مصلاها، معماری ها،  سیر تاریخی سامان دهی این مراسم با شکوه ...
عضو هیئت داوری جشنواره عکس شکوه جمعه درپایان فرمودند :
من انتظار دارم با شرکت فعال و گسترده عکاسان خوش ذوق، مجموعه متنوع و ارزشمندی فراهم آید که ابعاد گوناگون این کنگره سراسری عظیم را به تصویر بکشد. ثبت تاریخی این رویداد عبادی سیاسی برای کشور اسلامی ما یک امر ضروری و حیاتی است که ثمرات آن در آینده روشن خواهد شد. قطعا بسیاری از عکاسان هنرمند، در گنجینه آثار خود، عکسهای فراوانی از شکوه نماز جمعه دارند و این جشنواره فرصتی است که آثار ارزشمند خود را به نمایش بگذارند. البته پوشش خبری و اطلاع رسانی مناسبی در سراسر کشور باید صورت گیرد و همه عکاسان، بهنگام مطلع شوند تا فرصتی مناسب هم برای سامان دهی و آماده سازی آثار خود و هم برای تولید عکسهای جدید، داشته باشند .
من با تجربه ای که از جشنواره های دیگر دارم، به این جشنواره بسیار خوشبینم و امیدوارم با تنوع سوژه ای که در موضوع این جشنواره وجود دارد، انشاءالله شاهد مجموعه ای متنوع، ارزشمند و پربار باشیم.


نخستین جشنواره عکس شکوه جمعه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه