.
زمان باقیمانده : اتمام زمان ارسال

فراخوان دومین دوره جشنواره ملّی عکس شکوه جمعه سال (۱۴۰۰)

فراخوان دومین دوره جشنواره ملّی عکس شکوه جمعه

موفقیت بسیاری از رویـداد های فرهنگی و هنری در گـرو تداوم آن ؛ همراه با بهره گیری از تجارب حاصل از برگـزاری دوره های نخستین آن رویداد است . با عنایت به برگزاری موفـق اولیـن دوره و اقبال بسیار ارزشمند هنرمندان عکاس ایران اسلامی ؛  دومین دوره "جشنواره  ملی عکس شکوه جمعه" برگزار می گردد.
دبیرخانه دوسالانه عکس شکوه جمعه ؛  ضمن تشکر از هنرمندان  شرکت کننده در نخستین دوره ؛ با افزدن بخش مردمی تحت عنوان: عکاسی موبایلی ؛ عموم هنرمندان عکاس و مردم  ایران اسلامی را به مشارکت در این رویداد دعوت می کند. 
با توجّه به ظرفیت های موجود در مراکز استان ها و به ویژه دفاتر امامان  محترم جمعه سراسر کشور و کسب تجربه ارزشمند در برگزاری نخستین دوره ی"جشنواره ملی عکس شکوه جمعه" و  نیز فراهم شدن ظرفیت ها ی  همکاری ؛ انتظار می رود هنرمندان عکاس؛ فرصت پیش رو را غنیمت شمرده ودر جهت غنای این جشنواره مشارکت جدی داشته باشند.

شـورای سیـاستگـذاری ائـمه جمعـه بـرگـزار می کنـد:
دومیـن جـشنـواره عکس شـکـوه جـمـعــه
"روایتـی تصـویـری از جلـوه هـای حضور در  نمـاز جمعـه"
ضیـافت نــور در آغـاز قـرن پانـزدهـم شمسی (ایران 1400)

بسم الله النّـور

يَا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است . (قران کریم: آیه 9 ، سوره الجمعة)

 
پیش درآمـد
نماز جمعه در کلام ارزشمند حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه):
نماز جمعه سنگر است و این سنگر ها را پر کنید.
نماز جمعه که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است باید هر چه با شکوه تر و پر محتواتر اقامه شود.
برپایی نماز جمعه یکی از برکات بسیار عظیم اسلام.

نماز جمعه در کلام ارزشمند رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی):
رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله‌ خامنه‌ای‌ ـ دامت برکاته ـ که در سال‌های نخستین استقرار جمهوری اسلامی، از‌ سوی‌ امـام خمینی بـه امـامت جمعه تهران برگزیده شدند؛ همواره اهتمام ویژه‌ای بـه نـماز جمعه داشته و دارند. ایشان‌ بخصوص‌ پس از آنکه مسؤولیت سنگین و خطیر رهبری را بر عهده گرفتند،‌ به‌ مناسبت ‌های‌ گوناگون، مطالب ارزنده فـراوانی دربـاره ابـعاد گستـرده نماز جمعه ایراد کردند که در این‌ مجال به برخی از بیانات ایشان اشاره می کنیم:
مظهر عزم ملی نماز جمعه است.
اقبال به نماز جمعه دشمن را ناکام و ناراحت می کند چون با اقامه نمـاز جمعه نقشه های دشمن به هم می ریـزد.
این نماز، نماز جمعه است. نماز اجتماع است. نماز روشنگری و آگاه سازی آحاد مردم است. نمـاز اخبار از آفـاق به مومنین و آحاد مردم است.
نماز جمعه مثل رشته تسبیح است. مثل کانونی است که نور و گرما به سطح جامعه می بخشد.

فریضه شکوهمند «نمـاز جمعـه»، یکی از جلوه‏های بُعد سیاسی ـ اجتماعی اسلام است که پیامبـر(ص) در نخستین روزهای هجرت به مدینه، بنیانش را نهـاد، تا مرکـزی برای اجتماع هفتگی مردم و پایگاهی برای طرح مسائل اجتماعی ـ سیـاسی و بسیج نیروهـا و آمادگی برای رزم و بیداری عمومیِ امت اسلامی باشد. وجود سوره ‏ای از قرآن به نام «جمعه» نیز گویای این اهتمام ورزی به این سنت با اهمیت است.
در پی پیروزی انقلاب اسلامی و حاکمیت و نفوذ «ولایت فقیـه»، این سنت اسلامی که سالها متروک و مهجور مانده بود، دیگر بار احیـا شد و سنگرهای نماز جمعه، پایگاه و جایگاه حراست و حمایت از قـرآن و نظام اسلامی و محور وحدت مردم و سنگر دفاع از ارزشهای انقلاب گردید و به همین دلیل نیز، مورد هجوم تبلیغاتی دشمنان انقلاب گشت. شهادت خونین «شهـدای محـراب» نیـز، جایگاه مهم و نفاق سوز و دشمن شکن این سنگر عظیم و حساسیت دشمن نسبت به این مراسم و تجمّع مردمی را می‏رساند.
امـام راحل(رحمة الله علیه) نقشی بسزا در احیاگری این سنت دینی و انتشار گسترده آن در همه شهرهای ایران داشت و دعوتش به سنگربانیِ امت و ائمه جمعه از این پایگاه معنوی برای حضور سیاسی، بر همگان روشن است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برپایی فریضه نمـاز جمعـه به یکی از اولویت های نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد و درپنجم مرداد ماه سال 1358 به دستور امام خمینی(رحمة الله علیه) نخستین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت الله طالقانی (رضوان الله تعالی علیه) اقامه شد.
­­­با عنایت به بیانات ارزشمند بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) و رهبری معظـم انقلاب حضرت آیت الله خـامنـه ای (مد ظله العالی) در اهمیت جایگاه رفیع نماز جمعه؛ و کسب تجربه ای نسبتا موفق از برگزاری نخستین دوره "جشنواره ملی عکس شکوه جمعه " ؛ دبیرخانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه  در جهت اعتلای نماز شکوهمند جمعه، توانمندی هنری عکاسان در معرفی هنرمندانه نماز جمعه و جماعت  و به تصویر کشیدن زوایـای زیبـای نیایش جمعه، دومین جشنـواره ملی عکس "شکوه جمعه" را برگزار می کند:

موضوع:
نماز جمعه ؛ مصلاهای جمعه و جماعت؛ آداب وسنن و مناسک جمعه؛ حضور انبوه و صف بندی منظم؛ جاذبه های تصویری اماکن نماز جمعه؛ همبستگی امّت(نماز جمعه محور وحدت)؛مردم و نماز جمعه؛ آداب و سنن اجتماعی و مذهبی جمعه؛ اجتماعات  وحدت بخش(سنگر وحدت وعزّت)، اجتماعات سیاسی؛ معماری اماکن و مصلاهای نماز جمعه؛ مردم نگاری جماعت جمعه با تأکید بر اقشار، قومیت ها و گروه های سنی گوناگون(به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان)، خانواده ونماز جمعه، ارتباط عاطفی امامان جمعه با مردم ،پرتـره امامان و مفاخر جمعه؛ شهدای نماز جمعه؛ حجاب و پوشش نماز گـزاران جمعه؛ ظرفیت ها وجلوه های سیاسی، اجتماعی و دینی ...

بخش هـای مسابقه:
الف-تک عکس
ب-مجموعه عکس
ج-بخش ویـژه (بخش مردمی): عکاسی موبایلی
دبیر دوسالانه: ابراهیم سلیمانی
هیئت انتخاب وداوری:آقایان: سیّد عباس میر هاشمی؛ فرهاد سلیمانی وحسن قائدی
برگزار کننده: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با همکاری  دفاتر ائمه جمعه  و هنرمندان عکاس سراسر ایران اسلامی.

قوانین ؛ شرایط و نحوه شرکت:
الف- شرکت دراین فراخوان برای تمام عکاسان حرفه ای و آماتور آزاد است.
ب - هرعکاس می تواند با حداکثر ده اثر به صورت تک عکس و دو مجموعه عکس در این رویداد شرکت کند.
تعداد عکس های ارسالی در قالب  مجموعه  می تواند حداقل 5 تا حد اکثر 15 فریم باشد.
تبصره: هرعکس فقط یک بار می تواند در یک بخش (چه به عنوان تک عکس و چه به عنوان مجموعه عکس) شرکت داده شود.
عکسی که بیش از یک بار در مسابقه شرکت داده شود، حذف خواهد شد.
ج- کیفیت عکس ها می بایستی برای استاندارد های چاپ افست قابل قبول باشد. ضلع کوچک اندازه عکس ها می بایستی حداقل 30 سانتیمتر و با رزولوشن 300 Dpiباشد.
تبصره: عکس های موبایلی را می بایست  به صورت سایز اصلی ارسال کرد .
د -عکس ها می تواند به صورت رنگی و یا سیاه و سفید ارایه گردد.
ه-عکس هایی که با گوشی همراه گرفته شده باشند صرفا در بخش موبایلی پذیرفته می شود.
و-عکس های دست کاری شده از مرحله انتخاب حذف می شود.
ز-تغییرات در عکس فقط در محدوده اصلاح رنگ و نور(ادیت و پردازش برای چاپ) لازم است. ویرایشی که منجر به مخدوش شدن اصالت و محتوای عکس شود، قابل قبول نخواهد بود. در صورت لزوم تمام عکاسان راه یافته به مرحله نهایی، موظف هستند اصل فایل را جهت بررسی به دبیرخانه مسابقه ارایه دهند.
تبصره:عکس هایی که با تکنیک های : مالتی اکسپوژر، کولاژ ،فتومونتاژ، ترکیبی و دستکاری شده باشند؛ پذیرفته نمی شوند.
ح-عکس ها می بایستی در فاصله زمانی سال های 1358 تا سال 1400گرفته شده باشد.
ط-برگزار کننده موظف است در قبال چاپ عکس در کتاب ؛ یک جلد کتاب به صاحب اثر تقدیم کند.
ی-عکس های خود را بدین ترتیب نام گذاری کنید:
نخست نام، سپس نام خانوادگی و در آخر شماره ترتیب را بنویسید . مثال:Ebrahim_ Soleimani_01) )؛ در مورد عکس های مجموعه نیز ترتیب مجموعه را اضافه کنید: 01-1 و01-2 و 01-3 و...
ک-لازم است شرکت کنندگان به همراه عکس های ارسالی، یک فایل Word ورد، حاوی مشخصات صاحب اثر(نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه، و همچنین مشخصات هر عکس شامل کپشن کامل ( تاریخ عکسبرداری، عنوان، نام مکان یا افراد و...) را ارسال کنند.
تبصره: مجموعه عکس ها علاوه بر کپشنcaption)  )باید دارای استیتمنت (بیانیه statement)  ) و عنوان باشد.
ل- شرکت در فراخوان و ارسال عکس به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس ها توسط شرکت کننده است. در صورت اثبات خلاف این امر، عواقب حقوقی و جزایی آن بر عهده شرکت کننده خواهد بود.
م– برگزار کننده مجاز به استفاده از عکس های راه یافته به مرحله داوری در اقلام تبلیغاتی ،‌ کتاب عکس ،‌ اماکن و درگاه های مرتبط با نهاد نماز جمعه است .
ن - قوانین ذکر شده الزام آور و ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی قوانین این فراخوان می باشد. تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده است.
مهلت  شرکت در مسابقه:پنجم مرداد تا اول دیماه سال 1400. این تاریخ به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.
انتخاب وداوری: دیماه ؛ اعلام نتایج نیمه دوم دیماه و تاریخ اهدای جوایز بهمن ماه سال جاری خواهد بود .
جوایـز وامتیـازات:
به تمامی صاحبان آثار راه یافته ؛ علاوه  بر اعطای گواهی پذیرش ؛ به ازاء هر عکس راه یافته به نمایشگاه (بجز عکس هایی که برگزیده شده وجایزه دریافت می کنند) مبلغ یک میلیون ریال حق التصویر پرداخت خواهد شد و در صورت چاپ کتاب ؛ کتاب عکس مسابقه نیز اهدا خواهد شد.
اهدای جایزه پنجاه میلیون (50،000،000) ریالی به نفرات اول هر بخش 1 و2 همراه با تندیس و لوح سپاس
اهدای جایزه سـی میلیون (30،000،000) ریالی به نفرات دوم هربخش 1 و2 همراه با تندیس و لوح سپاس
اهدای جایزه بیست میلیون(20،000،000) ریالی به نفرات سوم هر بخش 1 و2  همراه با تندیس و لوح سپاس
دربخش عکاسی موبایلی  نیز از چهل اثر برتر  تقدیر خواهد شد.

نحوه ی شرکت در مسابقه:
علاقمندان می بایستی کلیه فایل ها را به نشانی دبیرخانه دومین جشنـواره ملی عکس "شکـوه جمعـه" در سامانـه الکـترونیکی ShokuheJome.ir ارسال کنند و یا درقالب لـوح فشرده CD به نشانی دبیرخانه مسابقه در تهران با پست سفارشی ارسال کنند.
نشانی دبیرخانه در تهران: خیابان جمهوری اسلامی- خیابان 12 فروردین جنوبی – کوچه دانش – فرعی اول سمت چپ – ساختمان دانش – طبقه اول – تولیدات هنری و رسانه ای. کد پستی: 1316674418 – تلفن همراه دبیرخانه:09121539640

                                                                                                                                            شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
                                                                                                                                      دبیرخانه دومین دوسالانه عکس شکوه جمعه

فراخوان اولین دوره جشنواره ملّی عکس شکوه جمعه سال (۱۳۹۸)

هوالجمیل

شـورای سیـاستگـذاری ائـمه جمعـه بـرگـزار می کنـد:
نـخستین جشنـواره عکس شـکـوه جـمـعــه
"روایتـی تصـویـری از جلـوه هـای سیاسـی عبـادی نمـاز جمعـه"

به مناسبت چهلمین سال بـرگـزاری نمـاز جمعـه در جمهـوری اسـلامـی ایـران

 

يَا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است .
(قران کریم: آیه 9 ، سوره الجمعة)

 

پیش درآمـد
نماز جمعه در کلام ارزشمند حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه):
نماز جمعه سنگر است و این سنگر ها را پر کنید.
نماز جمعه که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است باید هر چه با شکوه تر و پر محتواتر اقامه شود.
برپایی نماز جمعه یکی از برکات بسیار عظیم اسلام.

نماز جمعه در کلام ارزشمند رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی):
رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله‌ خامنه‌ای‌ ـ دامت برکاته ـ که در سال‌های نخستین استقرار جمهوری اسلامی، از‌ سوی‌ امـام خمینی بـه امـامت جمعه تهران برگزیده شدند؛ همواره اهتمام ویژه‌ای بـه نـماز جمعه داشته و دارند. ایشان‌ بخصوص‌ پس از آنکه مسؤولیت سنگین و خطیر رهبری را بر عهده گرفتند،‌ به‌ مناسبت ‌های‌ گوناگون، مطالب ارزنده فـراوانی دربـاره ابـعاد گستـرده نماز جمعه ایراد کردند که در این‌ مجال به برخی از بیانات ایشان اشاره می کنیم:
مظهر عزم ملی نماز جمعه است.
اقبال به نماز جمعه دشمن را ناکام و ناراحت می کند چون با اقامه نمـاز جمعه نقشه های دشمن به هم می ریـزد.
این نماز، نماز جمعه است. نماز اجتماع است. نماز روشنگری و آگاه سازی آحاد مردم است. نمـاز اخبار از آفـاق به مومنین و آحاد مردم است.
نماز جمعه مثل رشته تسبیح است. مثل کانونی است که نور و گرما به سطح جامعه می بخشد.

فریضه شکوهمند «نمـاز جمعـه»، یکی از جلوه‏های بُعد سیاسی ـ اجتماعی اسلام است که پیامبـر(ص) در نخستین روزهای هجرت به مدینه، بنیانش را نهـاد، تا مرکـزی برای اجتماع هفتگی مردم و پایگاهی برای طرح مسائل اجتماعی ـ سیـاسی و بسیج نیروهـا و آمادگی برای رزم و بیداری عمومیِ امت اسلامی باشد. وجود سوره ‏ای از قرآن به نام «جمعه» نیز گویای این اهتمام ورزی به این سنت با اهمیت است.
در پی پیروزی انقلاب اسلامی و حاکمیت و نفوذ «ولایت فقیـه»، این سنت اسلامی که سالها متروک و مهجور مانده بود، دیگر بار احیـا شد و سنگرهای نماز جمعه، پایگاه و جایگاه حراست و حمایت از قـرآن و نظام اسلامی و محور وحدت مردم و سنگر دفاع از ارزشهای انقلاب گردید و به همین دلیل نیز، مورد هجوم تبلیغاتی دشمنان انقلاب گشت. شهادت خونین «شهـدای محـراب» نیـز، جایگاه مهم و نفاق سوز و دشمن شکن این سنگر عظیم و حساسیت دشمن نسبت به این مراسم و تجمّع مردمی را می‏رساند.
امـام راحل(رحمة الله علیه) نقشی بسزا در احیاگری این سنت دینی و انتشار گسترده آن در همه شهرهای ایران داشت و دعوتش به سنگربانیِ امت و ائمه جمعه از این پایگاه معنوی برای حضور سیاسی، بر همگان روشن است.


پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برپایی فریضه نمـاز جمعـه به یکی از اولویت های نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد و درپنجم مرداد ماه سال 1358 به دستور امام خمینی(رحمة الله علیه) نخستین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت الله طالقانی (رضوان الله تعالی علیه) اقامه شد.
تعابیر شگفتی که حضرت امام (رحمة الله علیه)، درحکمها، سخنرانی‏ها و پیام‏های خویش نسبت به جایگاه والای نمازجمعه داشته‏اند، به روشنی اهمیت این فریضه و ابعاد عبادی، سیاسی و اجتماعی آن را می‏رساند. در این پیامهای روشنگرانه امام راحل از نماز جمعه با تعبیرهایی چون:
«دژ مستحکم»، «سنگر اسلامی»، «امر مهم»، «فریضه وحدت آفرین و دشمن شکن»، «نماز پرصلابت جمعه»، «فریضه الهی»، «نماز وحدت بخش»و… یاد کرده است.
نیروی متراکم امت در تجمعات نماز جمعه، بستری مناسب برای طرح مسائل مهم سیاسی، تجهیز عمومی، آگاهـی بخشی ملـی و بسیج توده‏ها و خنثی سازی توطئه‏ها است و حضرت امام (رحمة الله علیه) بارها به این بُعدِ نماز جمعه اشاره فرموده اند.از این جایگاه رفیع است که مبانی سیاست دینی اعلام و ترویج می‏شود و مصالح امت اسلامی در جهان تبیین می‏گردد.
«در خطبه نماز جمعه، مقدّرات مملکت باید بیان شود.مسائل سیاسی که درمملکت جریان باید پیدا کند. مسائل اجتماعی که در مملکت باید جریان پیدا کند.گرفتاریهای مسلمانها، اختلافات مسلمانها در آن خطبه‏ها باید طرح بشود و رفع بشود… نماز جمعه عبادت است، لکن عبادتی که مُدغَم در سیاست است، سیاست در عبادت مدغم است.»


نقش وحدت در دوران انقلاب اسلامی و پس از پیروزی، قابل انکار نیست. برای پدید آمدن وحدت نیز، نیاز به محور وحدت است. این محور، گاهی «شخص» است، گاهی «مکان»، گاهی یک «برنامه» است و گاهی یک سنت دینی یا برنامه عبادی.
حضـور مردم در مصلاهـای نمـاز جمعـه، بر اساس اعتقادی پاک صورت می‏گیرد و «تن»ها کنـار هم و «دل»ها در هوای هم، وحدتـی شکوهمند می‏آفرینند. این وحدت را بایـد حفظ کرد. نقش ائمه جمعه و نـوع برخوردها و مباحث آنان نیـز در ایجاد یا تقویت و یا خدای ناکرده گسستن این وحدت و همدلی، مؤثر است:
«احتیاج داریم به اینکه به قول خدای تبارک و تعالی با تمام وجود عمل کنیم که می‏فرماید با هم باشیم «وَاعْتَصِمُـوا بِحَبْلِ اللّه جَمیعا وَ لا تَفَرَّقُوا».
این ها گوشه‏هایی از نگرش امام خمینی(رحمة الله علیه) در باره جـایگاه و پـایگاه نمـاز جمعـه، از بعد اجتماعی، سیاسی و فقهی بود. باشد که این سنگر عظیم اسلامی، همواره برپا و با شکوه باشد و «نماز جمعه» همیشه و همه جا، محور وحدت و کانون بیداری و مرکز نشر فرهنگ اهل بیت و پایگاه بیداری و وفاق عمومی گردد.
با عنایت به بیانات ارزشمند بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) و رهبری معظـم انقلاب حضرت آیت الله خـامنـه ای (مد ظله العالی) در اهمیت جایگاه رفیع نماز جمعه؛ دبیرخانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه  در جهت اعتلای نماز شکوهمند جمعه، توانمندی هنری عکاسان در معرفی هنرمندانه نماز جمعه و جماعت  و به تصویر کشیدن زوایـای زیبـای نیایش جمعه، نخستین جشنـواره عکس "شکوه جمعه" را برگزار می کند:

 

موضوع:
نماز جمعه ؛ مصلاهای جمعه و جماعت؛ آداب وسنن و مناسک جمعه؛ حضور انبوه و صف بندی منظم؛ جاذبه های تصویری اماکن نماز جمعه؛ همبستگی امّت(نماز جمعه محور وحدت)؛مردم و نماز جمعه؛ آداب و سنن اجتماعی و مذهبی جمعه؛ اجتماعات  وحدت بخش(سنگر وحدت وعزّت)، اجتماعات سیاسی؛ معماری اماکن و مصلاهای نماز جمعه؛ مردم نگاری جماعت جمعه با تکیه بر اقشار، قومیت ها و گروه های سنی گوناگون(به ویژه جوانان)؛ پرتـره امامان و مفاخر جمعه؛ شهدای نماز جمعه؛ حجاب و پوشش نماز گـزاران جمعه؛ ظرفیت ها وجلوه های سیاسی، اجتماعی و دینی ...

 

بخش هـای مسابقه:
الف-تک عکس؛
ب-مجموعه عکس
ج-بخش ویـژه: عکس های مربوط به شهدای محراب و جلوه های تاریخی نماز جمعه


شهـدای محراب: شهید آیت الله محمد علی قاضی طباطبایی؛ شهید آیت الله سید اسدالله مدنی تبریـزی؛ شهید آیت الله محمد صدوقی ؛ شهید آیت الله عبدالحسین دستغیب و شهید آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی
هیئت انتخاب وداوری:آقایان:حجت الاسلام حسن محمودی ؛ سیّد عباس میر هاشمی؛ فرهاد سلیمانی؛مجتبی کوچکی و حسن قائدی
برگزار کننده: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی

 

قوانین ؛ شرایط و نحوه شرکت:
الف- شرکت دراین فراخوان برای تمام عکاسان حرفه ای و آماتور آزاد است.
ب - هرعکاس می تواند با حداکثر ده اثر به صورت تک عکس و دو مجموعه عکس در این رویداد شرکت کند.
تعداد عکس های ارسالی در قالب  مجموعه  می تواند حداقل 5 تا حد اکثر 12 فریم باشد.
تبصره: هرعکس فقط یک بار می تواند در یک بخش (چه به عنوان تک عکس و چه به عنوان مجموعه عکس) شرکت داده شود.
عکسی که بیش از یک بار در مسابقه شرکت داده شود، حذف خواهد شد.
ج- کیفیت عکس ها می بایستی برای استاندارد های چاپ افست قابل قبول باشد. ضلع کوچک اندازه عکس ها می بایستی حداقل 30 سانتیمتر و با رزولوشن 300 Dpiباشد.
تبصره: عکس های تاریخی را می توان به صورت اصل چاپ شده ارسال کرد . در غیر این صورت می بایستی با کیفیت بالا(فرمت Tif) اسکن  یا کپی (تهیه عکس از روی عکس) کرده و فایل آن را ارسال کرد.
د -عکس ها می تواند به صورت رنگی و یا سیاه و سفید ارایه گردد.
ه-عکس هایی که با گوشی همراه گرفته شده باشند پذیرفته نمی شود.
و-عکس های دست کاری شده از مرحله انتخاب حذف می شود.
ز-تغییرات در عکس فقط در محدوده اصلاح رنگ و نور(ادیت و پردازش برای چاپ) لازم است. ویرایشی که منجر به مخدوش شدن اصالت و محتوای عکس شود، قابل قبول نخواهد بود. در صورت لزوم تمام عکاسان راه یافته به مرحله نهایی، موظف هستند اصل فایل را جهت بررسی به دبیرخانه مسابقه ارایه دهند.
تبصره:عکس هایی که با تکنیک های : مالتی اکسپوژر، کولاژ ،فتومونتاژ، ترکیبی و دستکاری شده باشند؛ پذیرفته نمی شوند.
ح-عکس ها می بایستی در فاصله زمانی سال های 1350 تا سال 1398گرفته شده باشد.
ط-برگزار کننده موظف است در قبال چاپ عکس در کتاب ؛ یک جلد کتاب به صاحب اثر تقدیم کند.
ی-عکس های خود را بدین ترتیب نام گذاری کنید:
نخست نام، سپس نام خانوادگی و در آخر شماره ترتیب را بنویسید . مثال:Ebrahim_ Soleimani_01) )؛ در مورد عکس های مجموعه نیز ترتیب مجموعه را اضافه کنید: 01-1 و01-2 و 01-3 و...
ک-لازم است شرکت کنندگان به همراه عکس های ارسالی، یک فایل Word ورد، حاوی مشخصات صاحب اثر(نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه، و همچنین مشخصات هر عکس شامل کپشن کامل ( تاریخ عکسبرداری، عنوان، نام مکان یا افراد و...) را ارسال کنند.
تبصره: مجموعه عکس ها علاوه بر کپشنcaption)  )باید دارای استیتمنت (بیانیه statement)  ) و عنوان باشد.
ل- شرکت در فراخوان و ارسال عکس به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس ها توسط شرکت کننده است. در صورت اثبات خلاف این امر، عواقب حقوقی و جزایی آن بر عهده شرکت کننده خواهد بود.
م– برگزار کننده نسبت به استفاده عکس ها در اقلام تبلیغاتی و کتاب عکس مجاز است.
ن - قوانین ذکر شده الزام آور و ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی قوانین این فراخوان می باشد. تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده است.


مهلت  شرکت در مسابقه:

اول شهریور تا بیست و دوم آبان  ماه سال جاری. این تاریخ به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.
انتخاب وداوری: آبانماه ؛تاریخ اعلام نتایج دوم آذر ماه وتاریخ دقیق اهدای جوایزمتعاقبا اعلام خواهد شد .


جوایـز وامتیـازات:
به تمامی صاحبان آثار راه یافته ؛ علاوه  بر اعطای گواهی پذیرش ؛ در صورت چاپ کتاب ؛ کتاب عکس مسابقه نیز اهدا خواهد شد.
اهدای جایزه پنجاه میلیون (50،000،000) ریالی به نفرات اول هر بخش همراه با تندیس و لوح سپاس
اهدای جایزه سـی میلیون (30،000،000) ریالی به نفرات دوم هربخش همراه با تندیس و لوح سپاس
اهدای جایزه بیست میلیون(20،000،000) ریالی به نفرات سوم هر بخش همراه با تندیس و لوح سپاس
برپایی نمایشگاه آثار منتخب در تمامی مصلاهای نماز جمعه سراسر کشور.

 

نحوه ی شرکت در مسابقه:
علاقمندان می بایستی کلیه فایل ها را به نشانی دبیرخانه نخستین جشنـواره عکس "شکـوه جمعـه" در سامانـه الکـترونیکی shokuhejome.ir   ارسال کنند و یا درقالب لـوح فشرده CD)  ) به نشانی دبیرخانه مسابقه در تهران یا قم با پست سفارشی ارسال کنند.
نشانی دبیرخانه در تهران: خیابان جمهوری اسلامی- خیابان 12 فروردین جنوبی – کوچه دانش – فرعی اول سمت چپ – ساختمان دانش – طبقه اول – تولیدات هنری و رسانه ای. کد پستی: 1316674418 – تلفن همراه دبیرخانه:09385050736
نشانی دبیرخانه در قم: خیابان شهید فاطمی ( دورشهر) ؛ بین کوچه 10 و12 ؛ پلاک 100 ؛ طبقه همکف دبیرخانه مسابقـه عکس شکوه جمعه ؛کد پستی 3715645559 ؛ تلفن همراه دبیرخانه: 09121539640  

                                                                                                                                            شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
                                                                                                                                              دبیرخانه   عکس شکوه جمعه